Czy w góry warto brać klapki? - Malgo

Część I

Czy w góry warto brać klapki?

klapki

Pomysł na temat powstał właściwie dzięki znajomemu, który wpisał w znaną wyszukiwarkę słowo klapkowicz i jako pierwsza grafika wyskoczyło moje zdjęcie na Gubałówce.

Przyznam, że sytuacja jest bardzo zabawna, bo w góry jeszcze w klapkach się nie wybrałam (oprócz wspomnianej Gubałówki, chociaż sama nie wiem czy miałam wtedy na sobie klapki – konkretnie japonki, czy raczej trampki). Przyznam jednak, że wielokrotnie żałowałam, iż nie mam w plecaku może nie klapek, ale lżejszego obuwia. Owszem, wysokie, górskie buty na pewno dają komfort tego typu, że może tak szybko nie skręcimy sobie nogi, ale na pewno podczas upałów komfort termiczny kończy się mniej więcej przy 25st. C, a jeśli jesteśmy w dolince, to można tylko sobie pomyśleć „na co mi to było” i pozazdrościć tak zwanym klapkowiczom ich lekkiego obuwia. I w ogóle wszystkiego lekkiego: ducha, plecaka, ale pewnie też portfela.

My, troszkę bardziej zaawansowani turyści, lubimy patrzeć na klapkowiczów z góry, ale zamiast patrzeć z politowaniem chyba powinniśmy im współczuć, zwłaszcza wyżej na trudniejszym szlaku, wszak czują każdy kamyk, japonki wspaniale wżynają im się między palce, takie wyjście to jak pielgrzymka, nie ma być cudownie, to ma boleć i być pokutą. Może jednak dzięki takiemu wyjściu odkryją piękno gór a przy okazji wybiorą się do sklepu turystycznego, by następny raz był już tylko przyjemnością.

Schroniska pienińskie

Halina Ścisłowicz

 

Schroniska pienińskie

Schronisko PTTK „Trzy Korony”

34-443 Sromowce Niżne

Ul.Sobczańska 91

www.trzykorony.pl

Schronisko to znajduje się na wysokości 470 m.n.p.m u stóp szczytu Trzy Korony. Posiada 48 miejsc noclegowych w pokojach 2-,3-,i 4- osobowych z pełnym węzłem sanitarnym. Do dyspozycji turystów dostępna jest duża jadalnia, bufet oferujący dania domowej kuchni, miejsce na ognisko. Dla członków PTTK honorowane są zniżki. Ceny dla turystów indywidualnych od 35-45 zł w zależności od wielkości pokoju.

Schronisko PTTK „Orlica”

34-460 Szczawnica

Ul.Pienińska 12

www.orlica.com

Schronisko położone jest na wysokości 520 m.n.p.m na trasie szlaków czerwonego: ze Szczawnicy Drogą Pienińską do Czerwonego Klasztoru, oraz niebieskiego : z Trzech Koron przez Sokolicę na Szafranówkę. Posiada 50 miejsc noclegowych w pokojach 5-,6-,8- i 12- osobowych. Do dyspozycji gości jest jadalnia, bufet, ciepłe posiłki, sztuczna 5-cio metrowa ścianka wspinaczkowa oraz bezpłatny dostęp do bezprzewodowego Internetu. Dla członków PTTK- zniżki. Ceny noclegów od 20-45 zł. W zależności od pokoju. Z tarasu schroniska można podziwiać Sokolicę, Czertezik i Przełom Dunajca.

Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy „Pod Durbaszką”

34-460 Szczawnica

Skr.poczt.nr.2

Ośrodek położony jest na wysokości 850 m.n.p.m w sąsiedztwie rezerwatów przyrody :Biała Woda, Wąwóz Homole i Wysoka(1052) najwyższy szczyt Pienin. Posiada 86 miejsc noclegowych w pokojach 3-,5-, i 6-cio osobowych. Dla gości ośrodka i turystów dostępna jest: sala telewizyjna, kominkowa, bufet, sklepik, możliwość pełnego wyżywienia, miejsce na ognisko. W schronisku znajduje się punkt ratunkowy Podhalańskiej Grupy GOPR TEL. 985. Obowiązują tu sezonowe ceny noclegów, i tak w okresie zimowym nocleg : od 22-25 zł, wiosna-lato 18-22, jesienią 15-18 zł.

 

Schroniska gorczańskie

Halina Ścisłowicz

 

Schroniska gorczańskie

SCHRONISKO PTTK IM.W.ORKANA TURBACZ

34-400 Nowy Targ

Ul.Kowaniec 1

www.turbacz.eu

110 miejsc noclegowych w pokojach 1-,2-,3-,4-,i wieloosobowych.

Ceny:

1-36 zł

2-72 zł

3-96 zł

4-128 zł

Pokój wieloosobowy- 22 zł

Zniżka dla20% na legitymację PTTK i dla grup zorganizowanych.

Schronisko usytuowane jest na skraju polany Wolnica ,na wysokości 1283 m.n.p.m. Jest to duży kamienny budynek o dwóch prostopadłych skrzydłach, z arkadowym wejściem od strony południowej, przykryty strzelistym dachem gontowym z mansardami. W schronisku dostępny jest :grill, Internet, łazienki, miejsce na ognisko, restauracja, sala kominkowa, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz wypożyczalnia sprzętu sportowego. W budynku znajduje się również dyżurka Grupy Podhalańskiej GOPR w której ratownicy pełnią dyżury całodobowe.

Szlaki turystyki pieszej:

czerwony- Główny Szlak Beskidzki przez Przełęcz Knurowską i Pasmo Lubania do Krościenka

czerwony- Główny Szlak Beskidzki przez wierzchołek Turbacza, Obidowiec, Stare Wierchy, Jaworzyne Ponicką, i Maciejową do Rabki Zdroju

niebieski- przez Bukowinę Waksmundzką do Łopusznej

niebieski- przez Czoło Turbacza, Suchy Groń do Poręby Wielkiej (Koninki)

zielony- przez Czoło Turbacza, Wierch Spalone i Turbaczyk, obok Orkanówki do Niedźwiedzia

zielony- przez Bukowinę Waksmundzką do Kowańca w Nowym Targu

żółty -przez Czoło Turbacza, Przełęcz Borek, Kudłoń i Gorc Troszacki do Lubomierza

żółty - przez Bukowinę Miejską do Kowańca w Nowym Targu

Schronisko PTTK Stare Wierchy

www.sterewierchy.pl

34-404 Klikuszowa

Położone jest w zachodniej części Gorców na grzbiecie ciągnącym się od Turbacza do Rabki na wysokości 980 m.n.p.m na polanie Stare Wierchy. Ze schroniska rozciąga się panorama Tatr, Beskidu Wyspowego i niektórych szczytów Gorców, a przy dobrej widoczności można ujrzeć Babią Górę. Miejsc noclegowych 34 w pokojach 2-,3-,4-,5-i 7- osobowych. Nocleg za jedną dobę 30 zł, od łóżka(pościel wliczona) ,” Podłoga” 10 zł. Grupy zorganizowane od 18 osób 25 zł z pościelą. Zniżki dla honorowych członków PTTK oraz dawców krwi. Opłata za pobyt psa 10 zł. W schronisku jest kuchnia i bufet, możliwość zamawiania gotowych posiłków.

Szlaki turystyki pieszej:

czerwony – z Rabki przez Maciejową

czerwony – ze Starych Wierchów przez Obidowiec na Turbacz

niebieski - z Obidowej przez Jaworzynę na Stare Wierchy

zielony - z Nowego Targu Kowaniec przez Bukowinę Obidowską i Obidową na Stare Wierchy

zielony - z Koninek przez Tobołów, Obidowiec i Groniki na Stare Wierchy

żółty - z Rabki Zaryte przez Olszówkę i Polanki na Stare Wierchy

Schronisko PTTK Maciejowa:

www.maciejowa.pl

34-700 Rabka Zdrój

Schronisko to położone jest na polanie Przysłop na wysokości 852 m.n.p.m i przeznaczone jest wyłącznie do obsługi indywidualnych turystów. Posiada 25 miejsc noclegowych . Ceny noclegów: nocleg bez pościeli - 20 zł/osoba
nocleg z pościelą - 28 zł/osoba
możliwe jest także rozbicie namiotu przy schronisku.

W schronisku znajduje się kuchnia, jadalnia, łazienki. Stanowi świetną bazę do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Niedaleko znajdują się dwa wyciągi narciarskie. Ze schroniska widoczna jest Babia Góra, Tatry, Wielki Chocz i Mała Fatra przy dobrej widoczności.

Szlaki turystyki pieszej:

czerwonyz Rabki przez Maciejową

czerwony – na Turbacz przez Stare Wierchy

zielony – z Piątkowej Góry przez Rdzawkę i Świńską Górę do bacówki na Maciejowej

zielony – z Poręby Wielkiej

Schronisko PTTK-GORCZAŃSKA CHATA (dawniej Hawiarska Koliba)

www.gorczanskachata.pl

ul. Jamne 161

34-453 Ochotnica Górna

Schronisko to działa na zasadzie chatek studenckich. Obecnie pieczę nad chatką sprawuje Rada Chatki i Studenckie Koło Przewodników Górskich Kraków. Znajduje się na wysokości 850 m.n.p.m na skraju Gorczańskiego Parku Narodowego. Dojście do Chaty z Ochotnicy Górnej od przystanku PKS żółtym szlakiem ok.45 minut. Posiada 60 miejsc noclegowych ,należy mieć ze sobą śpiwór i własne jedzenie gdyż chata nie oferuje posiłków. Można korzystać z kuchni, łazienki z prysznicem i ciepłą wodą oraz miejsca wyznaczonego na palenie ogniska. Czynne jest od października do końca maja w każde weekendy, a w wakacje codziennie.

Cennik noclegów:

Normalny-14 zł za dobę

Studencki-12 zł

Dzieci do 7 lat darmowy

Miejsce to jest dobrym punktem wypadowym na Turbacz, Gorc i Lubań