Mędralowa

Mędralowa inaczej zwana Wielkim Jałowcem położona jest w paśmie Babiej Góry, w całości po słowackiej stronie. Jej wysokość wynosi 1169 m n.p.m. Tak samo nazywana jest duża polana na stokach północnych szczytu. Przez Mędralową przebiega czerwony szlak prowadzący z Pilska na Babią Górę (wchodzący w skład Głównego Szlaku Beskidzkiego).

Czas: 4:45h z Zawoi Widły przez Przełęcz Jałowiecką do Mędralowej i z powrotem

Głównym punktem będzie tu Przełęcz Jałowiecka 998 m.n.p.m. bo tu napotkamy na ciekawy rozstaj dróg. Przełęcz Jałowiecka leży w Paśmie Babiogórskim pomiędzy Małą Babią Górą, a Mędralową. Przełęcz składa się z dwóch obniżeń, pomiędzy, którymi jest Jałowiecki Garb 1017 m.n.p.m. Przełęcz Jałowiecka Południowa ma 993 m.n.p.m. Przełęcz Jałowiecka Północna leży na wysokości 998 m.n.p.m. która zwana jest także Tabakowym Siodłem. Zaczynamy w Zawoi Widły i idziemy do Przełęczy Jałowieckiej żółtym szlakiem, a następnie czarnym. Żółty szlak zaczyna się przy przystanku Zawoja Widły i biegnie asfaltową drogą po czym przechodzi przez osiedla Widły, Wilczna, Składy oraz Czatoża. Z tej drogi ujrzymy bardzo ładną panoramę masywu Babiej Góry. Do rozstaju dróg w Zawoi Składy razem z żółtym szlakiem biegnie szlak zielony, który na skrzyżowaniu skręca do Schroniska PTTK na Markowych Szczawinach 1275 m.n.p.m.

Powyżej tego skrzyżowania na żółtym szlaku zobaczymy wiele wyciągów narciarskich. Przy przystanku PKS Zawoja Czatoża swój początek ma niebieski szlak do Zawoi Policzne, gdzie znajduje się dolna stacja wyciągu na Mosorny Groń. Szlak niebieski skręca w lewo, a szlak żółty biegnie dalej asfaltem mijając coraz rzadsze zabudowania. Na końcu tej drogi asfaltowej wchodzimy do lasu, gdzie znajduje się skrzyżowanie z czarnym szlakiem. Czarny Szlak biegnie na Magurkę, a prosto prowadzi razem ze szlakiem żółtym w kierunku naszej Przełęczy Jałowieckiej. Od skrzyżowania szlak czarny i żółty biegnie szeroką drogą wzdłuż Jałowieckiego Potoku. Po kilku minutach żółty szlak przecina Potok Jałowiecki i skręca na Markowe Szczawiny. Czarny szlak prowadzi dalej leśną drogą wkraczając na kilka minut na obszar Babiogórskiego Parku Narodowego. Szlak przekracza tutaj most i przez kilkaset metrów wiedzie po lewej stronie potoku.

Po przejściu drugiego mostu i powrocie na prawą stronę Jałowieckiego Potoku droga staje się bardziej stroma i przez kilkanaście minut marszu będzie biegła lasem. Na końcu tej drogi szlak dojdzie do obszaru gdzie wycięto drzewa. Wkrótce ścieżka osiąga grzbiet i łączy się ze szlakami zielonym oraz czerwonym. Po dojściu do grzbietu szlak skręca w prawo i biegnie leśną przecinką po kilkudziesięciu metrach doprowadza do siodła Przełęczy Jałowieckiej Północnej (Tabakowe Siodło). Na przełęczy znajduje się skrzyżowanie polskich i słowackich szlaków. W kierunku południowym szlak zielony prowadzi na Małą Babią Górę. W kierunku północnym szlak zielony biegnie ku Hali Kamińskiego, a szlak czerwony ku Mędralowej. Właśnie ten szlak wybieramy. Teraz czeka nas błotniste i śliskie podejście na Mędralową. Ale trud się opłacił, bo ze szczytu podziwiać można całe Pasmo Babiej Góry, Zawoję i okoliczne szczyty. Dzięki znajdującemu się na przełęczy przejściu granicznemu można udać się również żółtym szlakiem słowackim na Przełęcz Głuchaczki omijając kopułę szczytową Mędralowej.

To rozwiązanie polecam dla osób, które są zmęczone i chcą zanocować w Studenckiej Bazie Namiotowej Głuchaczki. Przejście przez słowacki, żółty szlak jest szybkie ale z małymi problemami. Idąc przez las napotkamy na asfaltową drogę. Skręcamy w lewo i widzimy miejsce postojowe. Idziemy, aż do skrzyżowania, gdzie zobaczymy drogowskaz do Polski. Tam skręcamy w prawo i zaczynają się problemy. Tu drzewa są wycięte i szlaku nie widać więc proponuję przejść jakieś 500m asfaltu za skrzyżowaniem i skręcić pod kątem 90° w las. Czeka nas tu krótkie podejście stokiem górskim. Ale szybko znajdziemy się na czerwonym szlaku i teraz już pozostaje iść na Głuchaczki, gdzie znajdziemy jeszcze jedno miejsce postojowe na Przełęczy Głuchaczki.