Beskid Śląski - Informacje Ogólne

Beskid Śląski stanowi część Beskidów Zachodnich. Najwyższym jego szczytem jest Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Pasmo Beskidu Śląskiego ograniczone jest od zachodu Beskidem Śląsko-Morawskim, od południa Beskidem Żywieckim, od wschodu Kotliną Żywiecką i od północy Pogórzem Śląskim.


Główną skałą budulcową Beskidu Śląskiego są piaskowce godulskie i istebniańskie. Z kolei część północna zbudowana jest z fliszu magurskiego (skały osadowe różnego rodzaju). Wśród skał budujących opisywany obszar wystrępują liczne złoża mineralne (wapienie oraz kruszywa mineralne) oraz wody mineralne. Na terenie Beskidu Śląskiego zlokalizowana jest największa koncentracja jaskiń na terenie Beskidów, z największą jaksinią Miecharską w Wiśle z korytarzami o długości 1801 m. Dane statystyczne mówią o 220 znanych jaskiniach (dane z 31 sierpnia 2006r.).
Beskid Śląski dzieli się na dwa pasma górskie ułożone południkowo: Pasmo Czantorii na zachodzie oraz Pasmo Baraniej Góry na wschodzie.Oba pasma rozdzielone są doliną Wisły.

Podobnie jak większość obszarów Beskidów, tak i na obszarze Beskidu Śląskiego występują dość znaczne opady wynoszące rocznie nawet do 1200 mm, a także dużę zaśnieżenie podczas zimowych miesięcy. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, najcieplejszym lipiec, a średnia roczna temperatura waha się pomiędzy 5,5 a 8,5 stpnie Celsjusza. Bardzo ważnym czynnikiem klimatotwórczym Beskidu Śląskiego jest silny wiatr, który w czasie wiosny i jesieni przeistacza się w wiatr halny.


Źródła:
www.wikipedia.pl
Rzeczycki Tomasz, "Góry Polski", Katowice 2004

 

{gallery}BSlaski{/gallery}

fot.sokół