Lodowa Przełęcz

 

Trasa: I

Jaworzyna Tatrzańska (dawniej Jaworzyna Spiska) – Dolina Jaworowa  – Zadnia Dolina Jaworowa – Lodowa Przełęcz (Sedielko)

 


Ocena szlaku: szlak łatwy, ale trasa bardzo długa i dość wyczerpująca

Trudności: brak

Czas przejścia: 6h *

Najniższy punkt: Jaworzyna Tatrzańska 1002 m n.p.m.*

Najwyższy punkt: Lodowa Przełęcz 2376 m n.p.m.*

Suma podejść: 1374 m

Uwagi: Szlak zamknięty każdego roku w okresie od 1 listopada do 15 czerwca.

 


 

Plik do pobrania - Garmin (gpx) (Jaworzyna Tatrzańska – Lodowa Przełęcz):

GPS Ślad GPS (12853 kB)

 

{gallery}mike/tatryslowackie/wysokie/lodowaprzelecz/1{/gallery}

Lodowa Przełęcz jest najwyżej położoną przełęczą w Tatrach dostępną szlakiem turystycznym (2376 m n.p.m.*).  Na przełęcz można się dostać z dwóch stron; od północy z Jaworzyny Tatrzańskiej przez Dolinę Jaworową albo od południa ze Starego Smokowca przez Siodełko (Hrebienok) Doliną Małej Zimnej Wody.

Pierwsza trasa na Lodową Przełęcz wiedzie malowniczą, ale długą  (8 km) Doliną Jaworową. Wycieczkę rozpoczynamy w niewielkiej miejscowości Jaworzyna Tatrzańska. Znajduje się tam wybudowany w 1903 roku przez księcia pruskiego Christiana Krafta Hohenlohe  drewniany kościółek p.w. św. Anny. W Jaworzynie biorą początek dwa szlaki; na Lodową Przełęcz i Doliną Zadnich Koperszadów na Przełęcz pod Kopą. Początkowo oba szlaki biegną razem zwykłą betonowo-asfaltową drogą do okolic Polany Pod Muraniem (Gałajdówki) i tam się rozchodzą. Po naszej lewej stronie wznosi się ogromna pionowa ściana Murania, a w niej dostrzegamy dobrze widoczny otwór Jaskini Murańskiej. W tym rejonie znajduje się wiele jaskiń, w tym najdłuższa znana jaskinia w Tatrach czyli Cień Księżyca o długości ponad 26,5 km w masywie Szerokiej Jaworzyńskiej. Idąc dalej w głąb doliny, po lewej wyłaniają się całe Tatry Bielskie. Szlak  biegnie wzdłuż Jaworowego Potoku, a po prawej mijamy masyw Szerokiej Jaworzyńskiej, który jest ścisłym rezerwatem.

 

{gallery}mike/tatryslowackie/wysokie/lodowaprzelecz/2{/gallery}

Po ponad dwóch godzinach całkowicie wychodzimy z lasu i docieramy do Jaworowego Ogrodu. Jak sama nazwa wskazuje miejsce to porośnięte jest niezliczoną ilością różnych gatunków górskich kwiatów. Na wprost drogę zagradza nam Jaworowy Mur i widać jak dolina skręca o 90 stopni w lewo otaczając masyw Lodowego Szczytu. Wąskim mostkiem przekraczamy Jaworowy Potok, a nasza ścieżka zmierza ku charakterystycznej wancie. Na kamieniu tym przez wiele lat wisiała tablica upamiętniająca "króla przewodników tatrzańskich" Klimka Bachledę. Idziemy wzdłuż potężnych ścian Jaworowego Muru pokonując kolejne progi doliny, szybko zdobywając wysokość.

 

{gallery}mike/tatryslowackie/wysokie/lodowaprzelecz/3{/gallery}

 

U stóp Jaworowego Szczytu znajduje się Żabi Staw Jaworowy, w okolicach którego przed laty rozegrała się najbardziej tajemnicza tragedia Tatr. Szlak ponownie skręca w lewo i mijając Ostry Szczyt pokonujemy ostatnie spiętrzenie Zadniej Doliny Jaworowej. Przechodzimy kilka okresowych cieków wodnych i po sześciu godzinach od startu zdobywamy Lodową Przełęcz.

 

{gallery}mike/tatryslowackie/wysokie/lodowaprzelecz/4{/gallery}

 

Widoki z przełęczy na Jaworowy Mur są niezwykłe. Nad Murem górują m. in. Gerlach. Wysoka i Rysy. Po drugiej stronie przełęczy możemy podziwiać Łomnicę, Pośrednią Grań oraz Lodowy Stawek.

 

{gallery}mike/tatryslowackie/wysokie/lodowaprzelecz/5{/gallery}

 

Powrót z tego szlaku możliwy jest Doliną Małej Zimnej Wody do Starego Smokowca   (5 h*) - po drodze Schronisko Tery'ego, Schronisko Zamkowskiego i Schronisko Bilika

 

 

* - według mapy Sygnatury 2009/2010

 

Ania & Michał 2012 r.