Barania Góra

Czas: 4:45h z Wisła Czarne Fojtula PKS do Wisła Czarne PKS

Wyprawę zaczynamy na przystanku PKS Wisła Czarne Fojtula, do którego kursują często autobusy z dworca PKS w Wiśle Centrum. Druga opcja to dojście niebieskim szlakiem spacerowym, który rozpoczyna się przy przystanku PKS Malinka Spółdzielnia (około 1 h 30 min). Z PKS Czarnego Fojtula idziemy niebieskim szlakiem turystycznym, przez 2:30h. Na tej samej trasie biegnie również Ścieżka Przyrodniczo - Leśna. Przez 30 min idziemy asfaltową drogą, wzdłuż potoku. I tu patrzymy gdzie szlak niebieski skręca na Baranią Górę (bardzo dobrze widać strzałkę wbitą do świerka z napisem "Na Baranią Górę").

Idąc błotnistą i kamienistą drogą, po kilku minutach docieramy do słynnej kaskady na Białej Wisełce. Ten niewielka seria wodospadów zatrzyma nas tu na chwilę. Następnie idziemy już w całości szlakiem niebieskim który biegnie tylko przez las, ale trasa nie jest monotonna. Podłoże pełne jest kamieni i korzeni, a wzdłuż drogi płynie górski potok, który kilkakrotnie przekraczamy. Po dłuższej wędrówce poinformuje nas tabliczka, o tym, że weszliśmy na teren Rezerwatu Barania Góra im. K. Buzka. Rezerwat utworzony został w 1953 roku, w celu zachowania w stanie naturalnym okolic Baraniej Góry, skąd bierze początek Wisła. Teraz już idziemy łagodną drogą na sam szczyt z jednym punktem widokowym na trasie.. Barania Góra liczy 1220 m n.p.m., a na jej szczycie znajduje się ogólnodostępna (bezpłatna i zawsze otwarta) wieża widokowa oraz odnowione ławy. Z tej wieży przy dobrej pogodzie zobaczymy Tatry!!!

Doskonale widać: Stożek Wielki, Cieślar, Wielką Czantorię, Równicę, Skrzyczne, Babią Górę. Barania Góra jest chyba najlepszym punktem widokowym w Beskidzie Śląskim wraz ze Skrzycznym. Teraz wybieramy czerwony szlak. Na początku Początkowo szlaki wiodą gładką jak stół drogą lekko w dół wyłożoną sosnowymi balami w późniejszym etapie. Później to już walka z kamieniami i korzeni.

Po 45 min docieramy do Polany Przysłop, na której mieści się schronisko PTTK, Muzeum Turystyki w Beskidzie Śląskim oraz Izba Leśna. Schronisko dysponuje bufetem, a posiłek zjeść można na tarasie, z którego roztacza się ładny widok. Muzeum Turystyki czynne jest w weekendy, od maja do października. Zobaczyć w nim można bogaty zbiór pamiątek i dokumentów związanych z turystyką górską. Izba Leśna jest obecnie nieczynna, z powodu remontu. Stąd biegnie dużo szlaków we wszystkich kierunkach. Można z niej podążyć niebieskim szlakiem do Koniakowa (2 h 30 min), zielonym szlakiem do Istebnej (2 h), czerwonym, niebieskim i zielonym szlakiem na Baranią Górę (1 h), niebieskim szlakiem do Wisły Czarne (3 h), zielonym szlakiem na Skrzyczne (4 h 30 min), czerwonym szlakiem na Przełęcz Kubalonkę (2 h 15 min). W dalszą drogę wyruszamy czerwonym szlakiem, w stronę Kubalonki. Początkowo idziemy szeroką, utwardzoną drogą, która wkrótce ostro skręca w lewo, a szlak biegnie dalej leśną ścieżką w dół.

Pokonawszy dosyć stromy, lecz niezbyt długi odcinek, docieramy do asfaltowej drogi, wzdłuż której płynie Czarna Wisełka. Po kilkunastu minutach marszu dochodzimy do miejsca, w którym rozpoczyna się czarny szlak, prowadzący do Wisły Czarne. Chociaż szlak wiedzie w całości asfaltem, wędrówka jest przyjemna z uwagi na malowniczą Czarną Wisełkę, płynącą wzdłuż drogi. Po około 1 h i 15 min marszu docieramy do przystanku PKS Wisła Czarne I, gdzie kończy się nasza wycieczka.

Dodać należy że w 2005 roku przeszła tędy straszliwa burza wyrywając wszystkie drzewa z korzeniami na wschodnim stoku Baraniej Góry. Do teraz usuwa się wiatrołomy, a czerwony szlak na Węgierską Górkę jest praktycznie pozbawiony drzew. Również ten szlak tarasują wywalone drzewa na wysokości 1200m.n.p.m