Równica

Czas: 2:30h z Ustroń Zdrój (PKP, PKS) do Ustroń Polana (PKP, PKS)

Trasa zaczyna się na dworcu PKP Ustroń Zdrój, gdzie rozpoczyna się wiele szlaków turystycznych. Tuż po wyjściu z terenu dworca natrafiamy na tabliczkę na której pisze, że dojdziemy na Równicę w 1,5 godziny i że Główny Czerwony Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego ma 519km. Za stacją PKP szlak przebiega przez most na rzece Wiśle, obok którego w lecie opala się dużo turystów, a na zakręcie asfaltowej drogi skręca w prawo, w drogę z kostki pod górę, prowadzącą wśród drzew i domków wypoczynkowych. Usłyszymy tu z pewnością hałaśliwy potok górski. Dalej droga przebiega przez zabudowę i obok szpitali. Tu się nie stracimy bo oznaczenia są dobre na całym szlaku.

Po około 25 minutach marszu drogami utwardzonymi, skręcamy w drogę gruntową, a po chwili wchodzimy w las. Szlak prowadzi tutaj szeroką, nierówną i niezbyt stromą drogą. Ale wkrótce zmieni się na kamienistą i stromą drogę. Od tego momentu zaczyna się najlepszy odcinek szlaku. W lesie, który porasta strome zbocza (na drzewach przy naszej drodze spotkamy wyryte podpisy osób z 1951 roku!!! w świetnym stanie) płynie piękny potok w głębokim wąwozie. Ten potok ma naprawdę górski charakter. Idąc dalej natrafimy na siedemnastowieczne miejsce odprawiania nabożeństw (kościół polowy). W środku lasu znajduje się krzyż, kamienny ołtarz, a także drewniane ławy dla uczestników mszy.

Stąd już nie daleko do schroniska. Po kilkunastu minutach marszu wychodzimy z lasu na grzbiet Równicy. Jesteśmy przy schronisko PTTK. Jest tu parking dla samochodów oraz przystanek PKS - Ustroń Równica. Ponieważ miejsce to jest łatwo dostępne dla turystów zmotoryzowanych, jest tu ciągły ruch. Chociaż stąd mamy już piękny widok na okoliczne góry, polecam jednak wejście na szczyt Równicy (884 m n.p.m.). Prowadzi tam już żółty szlak turystyczny, a także nieoznaczona, kamienista ścieżka biegnąca po lewej stronie grzbietu. Tu najlepszym rozwiązaniem jest wejście na szczyt właśnie tą ścieżką, a zejście żółtym szlakiem. Dzięki temu zobaczymy Ustroń z lotu ptaka i okolic oraz przepiękne krajobrazy górskie. Sam szczyt Równicy jest zalesiony, ale warto wejść na nią ze względu na coraz lepsze widoki.

Przy schronisku mamy drogowskaz mówiący o kilku szlakach turystycznych którymi dojdziemy na Orłową, Błatnią i Brennej. Ale my decydujemy się na szlak czerwony, którym w 1 godzinę dojdziemy do przystanku PKP i PKS Ustroń Polana. Na początku trasa biegnie asfaltem i daje nam wspaniałe widoki - po lewej stronie widzimy malowniczą panoramę gór. Za "Kolibą pod Czarcim Kopytem", droga skręca w las. Szlak prowadzi dalej wąską, kamienistą ścieżką w dół, która co jakiś czas przekracza wijącą się serpentynami drogę asfaltową. Momentami stroma i pełna wystających korzeni ścieżka doprowadzi nas w końcu do przystanku PKS Jaszowiec Skalica.

Już przy zejściu z Równicy szlak będzie przebiegał drogą pokrytą kostką brukową z dobrze znakowanymi skrótami leśnymi, która za mostkiem nad potokiem zamienia się w drogę asfaltową. Za kioskiem skręcamy w prawo i przekraczamy bardzo wąski most nad rzeką Wisłą. Po kilku dobrze znaczonych zakrętach pomiędzy zabudowaniami docieramy do stacji PKP i przystanku PKS Ustroń Polana.