Tatry Polskie - informacje ogólne

 

Powierzchnia Tatr to 785 km 2

Na terenie Polski znajduje się  175 km 2, co stanowi 22 % całych Tatr.

- w tym ok. 95 km to Tatry Zachodnie, co stanowi ok. 54 % Polskich Tatr

- w tym  ok. 80 km to Tatry Wysokie, co stanowi ok. 46 % Polskich Tatr

 

W Tatrach Zachodnich granica państwa biegnie od Przełęczy Liliowe głównym grzbietem Tatr do Wołowca. Następnie od Wołowca bocznym grzbietem na północ przez Rakoń, Bobrowiec, Furkaskę na Magurę Witowską (długość granicy 33 km).

 

W Tatrach Wysokich granica państwa  biegnie od Przełęczy Liliowe główną granią Tatr do Rysów. Od nich boczną granią na północ przez Niźnie Rysy i Żabią Grań do spływu Rybiego Potoku z Białą Wodą (długość granicy 20 km).

 

Najwyższym szczytem Tatr Wysokich w Polsce są Rysy 2499 m n.p.m., a najwyższym szczytem całkowicie leżącym po polskiej stronie jest Kozi Wierch 2291 m n.p.m.

 

Najwyższym szczytem Tatr Zachodnich w Polsce jest Starorobociański Wierch 2176 m n.p.m, a najwyższym szczytem całkowicie leżącym po polskiej stronie jest Giewont 1894 m n.p.m.

 

Po polskiej stronie Tatr znajduje się  ok. 40 stawów, w tym 11 o pow. powyżej 1 ha. Największym jest Morskie Oko o powierzchni 34,93 ha, a najgłębszym Wielki Staw Polski o głębokości 79,3 m.

 

Spośród setek jaskiń w Tatrach, największą po stronie polskiej jest Wielka Śnieżna o długości korytarzy około 24 km i deniwelacji ponad 800 m.

 

Rzeki zaczynające swój bieg w Tatrach Polskich należą do zlewiska Bałtyku.

 

Obszar Tatr objęty jest ochroną przyrody, za którą odpowiada Tatrzański Park Narodowy (TPN), który rozpoczął swoją działalność 1 stycznia 1955 roku.

 

* źródło danych: Wikipedia

 

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

 

Ania & Michał 2012 r.